Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar

"Yenidoğan döneminde mama ile beslenen bebekler sadece anne sütü ile beslenenlere göre daha iyi uyurlar" 

YANLIŞ XXX

Bunu kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamakla beraber, aynı şekilde bebeklerin erken aylarda katı gıdaya geçmeleri de uykularını iyileştirmez.

Yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler daha sık uyanıp, daha kısa süreli uykular yapıyor olsalar bile, yapılan çalışmalar toplam uyku sürelerinin formül mama ile beslenen bebeklerle aynı olduğunu ortaya koymaktadır.


Yenidoğan döneminin sonuna doğru, bu bebeklerin uykularındaki farklılık da ortadan kaybolmaktadır.

Peki neden mama ile beslenen bebeklerin anne sütü alanlara göre daha iyi uyuduğu algısı var❓


Durum aslında, salınımın , hızlı sallanmaya dönmesiyle farklı bir şekil alıyor. “Hafif salınımın”, bebek uyumadıkça daha hızlı bir “sallanmaya” dönmesi ( çarşafta, hamakta ,ayakta, kucakta, pilates topunda, vs vs ) bebekler için zararlı bir hal almaya başlıyor.

Bebeklerini sadece anne sütü ile besleyen anneler, emzirmeyi sadece besleme değil rahatlatma aracı olarak da kullanabiliyorlar.


Bebek ağlayınca, huzursuzlanınca, yorgun olunca, uykusu gelince, sık sık uyanınca genelde emziriyorlar.

Bebeğini formül mama ise besleyen anneler ise, bebeklerini sakinleştirmek için daha çok araç keşfetmeye çalışıyorlar ve bu da bebeklerin kendilerini daha kolay sakinleştirebilmelerine olanak sağlıyor.


Sebebi bu olabilir.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek