Bebekler Uykuya Neden Direnir?

Hadi beraber olası sebeplere bir göz atalım.

 1. 1
  Uyku saatleri:  Bebeğiniz aşırı yorgun ya da az yorgun olunca uykuya direnir. Ayakta kalabileceği süreler ve uyku sinyallerine bir arada bakmak faydalı olacaktır. 
  Örnek uyanıklık süreleri: 
  6 aylık bebek: 2 / 2.25-2.5/ 2.25-2.5
  8 aylık bebek: 2.75-3/3-3.25/3.25
  10 aylık bebek: 3/ 3.5/3.5
  12 aylık bebek: 3.25-3.5/3.5-4/3.5-4

 2. 2
  Açlık: Eğer bebeğiniz uyku zamanı zor sakinleştiriliyor ya da uyuduktan kısa bir süre sonra uyanıyorsa, aç yatıp yatmadığını bir kez daha kontrol ediniz.  
 3. 3
  Oda koşulları ve çevresel faktörler: Isı, karanlık, ses, fazla uyaran, uyku kıyafeti gibi fakötürlere dikkat etmek önemlidir.
 4. 4
  Gündüz ve gece uyku rutinlerinin yetersizliği: Sakinleştirici ve hep aynı sırada her gün tekrar eden rutinler bebeği uykuya hazırlayacaktır. 
 5. 5
  Gündüz uykusu boyunca bebeğiniz direniyorsa ve  45-60 dakika boyunca uyumamışsa, biraz ara verip, bebeği uyku ortamı dışına çıkarıp, biraz sakin zaman geçirip, yeniden uyutmayı deneyebilirsiniz.
 6. 6
  Uyku destekleri:  Sallanarak, emerek, kucakta ya da başka desteklerle uykuya geçen bebeğiniz, bu desteklerle uyumaya direnmeye başlamış olabilir. İyisi mi yavaş yavaş bu destekleri azaltarak yatakta uyutma konusunda onu desteklemeye başlayın.
 7. 7
  Ayrılık kaygısı: Bebeğiniz ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir ve ayrılık kaygısının arttığı dönemlerde sizi yanı başında görmek için uykuya direnebilir.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek