BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA VE UYKU

Bebeğim dış çıkıyor, o yüzden haftalardır/ aylardır  geceleri uyuyamıyor.. Bu cümleyi sıklıkla duyuyorum.


Bu cümleyi siz de sıklıkla kullanır olduysanız, hadi üzerine biraz konuşalım😊


Diş çıkarma özellikle dişin patlamak üzere olduğu ilk günler sancılı olabilir. ( 2-3 gün) Her bebek diş çıkarma dönemini aynı şekilde yaşamaz.


Genel olarak, diş çıkarma döneminde salyada artma, hafif ateş, huzursuzluk, ağrı, halsizlik, yorgunluk, ishal, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir.


Bu tip belirtiler varsa, çocuk doktorunuza bebeğinizi nasıl rahatlatabileceğiniz konusunda danışabilirsiniz. ( diş kaşıyıcı,  diş jeli ve  ağrı kesicileri doktorunuza danışarak kullanınız)


Şunu söyleyebilirim ki eğer haftalardır/ aylardır devam eden bir uykusuzluk varsa bunu dişe bağlamak doğru olmayacaktır.


Bunun yerine, bebeğin uyuduğu toplam sürelere, uyku saatlerine, uykuya geçiş şekline, uyku ortamına, uykuyu etkileyebilecek tüm detaylara bakmak sorunun çözümü için yararlı olacaktır.  

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek