Sabah Erken Uyanan Bebeğinizin Daha Geç Uyanması İçin 10 Yararlı İpucu 

Bebeklerde en sık rastladığımız problemlerden biri de ERKEN UYANMA’dır. Sizin de bebeğiniz her gün sabah 5.00 ‘de uyanıyor mu?

İşte size deneyebileceğiniz 10 yararlı ipucu:

 • 1
  Geç olmayan bir yatma saati seçin: Günlük düzeninize göre, akşam 18:30-20.30 arasındaki bir yatma saati idealdir.
 • 2
  Beyaz gürültü veya müzik kullanın: Kuşlar, çöp kamyonları, trafik veya inşaat sesleri, kardeş gürültüleri gibi çeşitli iç ve dış seslerini baskılamak için etkilidir.
 • 3
  Bebeğinizi günün ilk uykusuna çok erken yatırmayın. Saat 8.00-8.30 gibi ilk uykuyu planlayın. Bebeğinizin çok yorulmadan buna alışabilmesi için kahvaltı, ilk uyku saatlerini her gün 15 dakika ileri alarak bunu sağlayabilirsiniz.
 • 4
  Gün içerisinde uzun uykular yapıyorsa ( örneğin tek seferde 2 saat) gece uykusunu etkilememesi için bebeğinizi uyandırmaktan çekinmeyin.
 • 5
  Bebeğiniz gün içerisinde yaşına uygun sürelerden az ya da çok ayakta kalıyor olabilir. Uyku sürelerini, bebeğinizin yaşını dikkate alarak düzenlemeniz önemlidir. Erken uyanma, bazı durumlarda 3 uykudan 2 uykuya geçmenin habercisi de olabilir.
 • 6
  Odayı karartın: Sabahın erken saatlerinde güneşin odaya sızmasını engellemek için odanın tam karanlık olduğuna emin olun. Karartma perdeleri buna yardımcı olur.
 • 7
  Düzen: Günlük düzen çok önemlidir. Günlük düzen; uyku sürelerini, yemek, aktivite zamanlarını, rahatlatıcı ve tahmin edilebilir yatma rutinini ve akşam yatma zamanını içerir. İyi bir günlük düzen, çocuğunuzun hem gün içerisinde aşırı yorgun düşmemesine, hem de iyi beslenmesine katkı sağlar.
 • 8
  Kış aylarında, sabaha karşı 4.00-5.00 civarı, bebeğinizin vücut ısısının düşmesiyle birlikte, bebeğiniz üşüyerek uyanabilir. Buna dikkat ederek, gerekli önlemleri alabilirsiniz.
 • 9
  Sabah uyandığında (sabah 06: 00'dan önce) buna bir gece uyanması gibi tepki verin. Çocuğunuzu sabah 5: 00'de yataktan çıkarmaya devam ederseniz, güne bu saatte başlamak onun için bir alışkanlığa dönüşebilir. Yatağının yanında oturmak, kısık sesle, yumuşak dokunuşlar sunmak ona yardımcı olabilir.
 • 10
  Vücut saatlerini tekrar ayarlamaya çalışın: Temiz hava ve bol miktardaki güneş ışığı çocuğunuzun iç vücut saatini ayarlamanıza yardımcı olur. Çocuğunuz her sabah aynı saatte sürekli uyanıyorsa, her zamanki uyanma saatinden yaklaşık 30 dakika önce önce onu biraz dürterek ( tam uyandırmadan) o uyku döngüsünü atlatmaya çalışmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen, çocuğunuz güne keyifli bir şekilde erken başlıyor ve uyandıktan birkaç saat içinde huzursuzlanmıyorsa, bu bebeğinizin ihtiyacı olan uykuyu aldığını gösteren işaretlerdir.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek