Bebeklerin Gece Kesintisiz Uyuması İçin Ne Yapmalı

Bebeğim ne zaman kesintisiz uyuyacak, sizin de aklınızdan bu soru geçiyorsa, işte yanıtı.

Bebeğinizin gece boyunca uyuması birden çok faktöre bağlıdır.


  • Bebeğinizin kilosu ve kilo alım durumu
  • Prematüre olup/olmaması
  • Günlük süt ve katı gıda tüketiminin 24 saat içindeki alımının yeterli olması
  • Günlük aktiviteleri/ dışarıda ne kadar vakit geçirdiği vs vs..

    Her bebeğin gelişimsel olarak "gece boyunca uyayabilmesi zaman olarak farklılık gösterebilir.

İlk adım olarak yapılacak şey, yukarıdakilere dikkat ederek, bebeğin kendini sakinleştirmeye başlamasına fırsat verip, onu bu konuda desteklemeye başlamaktır.

  • Gün içerinde uyku, beslenme ve aktiviteleriniz aynı sıralamada olması, bebeğin bir sonraki adımda neyin kendisini beklediğini anlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır. 
  • Gündüz uyku rutinleriniz, gündüz uyku saat ve süreleriniz bir diğer önemli unsurdur. Günü yorgun bir şekilde geçiren bebeklerin hem uykuya geçişleri hem de uykuda kalmaları zorlu olacaktır. Bebeğin gündüzleri iyi dinlenmesini sağlarsanız, bu gecenin de iyi geçmesine katkı sağlayacaktır.
  • Bunun dışında müzik, uyku arkadaşı gibi pozitif uyku bağlantıları, sağlıklı bir uyku ortamının (karanlık, oda sıcaklığı, odada dikkat dağıtıcı unsurların olmaması, vs) sağlıklı uykuların olmazsa olmazlarıdır.
  • Uyku rutinlerine başlamadan önce sakinleştirici aktivitelere geçmeniz de bebeğinizin uykuya daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır.

Eğer bebeğiniz, hala gece boyunca kesintisiz uyumuyorsa, kendinizi bu konuda kötü hissetmeyin ve başka bebeklerle kendi bebeğinizi lütfen kıyaslamayın. 

Bazı bebekler ortalama 6-9.aylarda gece boyunca uyumaya başlayabilirken, bu sizin bebeğiniz için daha erken ya da daha geç olabilir. Her bebek ve aile özeldir, ve çözüm herkes için farklıdır.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek