Blog

UYKU ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?
Değişiklik yapmanın ilk adımı değişime hazır olmak, değil mi? Uyku konusu için de bu aynen geçerli. Güvenli alanımızdan çıkmak bence de hiç kolay değil...
BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA VE UYKU
Tek uykuya geçiş dönemi aileleri en çok düşündüren konuların başında geliyor. Bu süreci nasıl en sancısız şekilde atlatabilirsiniz? Sizin için ipuçlarını paylaşacağım.
Bebeğinizi uyku için odasına götürdüğünüz anda hemen ağlamaya mı başlıyor?
Tek uykuya geçiş dönemi aileleri en çok düşündüren konuların başında geliyor. Bu süreci nasıl en sancısız şekilde atlatabilirsiniz? Sizin için ipuçlarını paylaşacağım.
ÇOCUKLARIN TEK UYKUYA GEÇİŞ SÜRECİ İÇİN ÖNERİLER
Tek uykuya geçiş dönemi aileleri en çok düşündüren konuların başında geliyor. Bu süreci nasıl en sancısız şekilde atlatabilirsiniz? Sizin için ipuçlarını paylaşacağım.
Sallanarak Uyuyan Bebekler
Bu yazıyı sadece sallanarak uyuyan değil uyumak için hareket desteğine ihtiyaç duyan tüm bebekler için düşünebilirsiniz. Hareket desteği ile uyumak nedir?
Bebekler Gece Neden Sık Uyanırlar?
hurriyetaile.com üzerinde yayınlanan yazımı inceleyebilirsiniz.
Bebekler Uykuya Neden Direnir?
Bebeğiniz aşırı yorgun ya da az yorgun olunca uykuya direnir. Ayakta kalabileceği süreler ve uyku sinyallerine bir arada bakmak faydalı olacaktır.
Bebek Arabasında Uykular
Bazı bebekler bebek arabasında uyumayı çok severken bazıları zorlanabiliyor. Bugün size zorlanan bebekler için ipuçları paylaşmak istedim.
15-18 Aylık Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Minikler gece boyunca 10-11 saat, gündüz yaklaşık 2-3 saat uyku uyurlar. ( Toplam 12-14 saat) Bazı bebekler tek uykuya geçerken, bazı bebekler 2 uyku yapmaya devam edebilir.
13-15 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Minikler gece boyunca 10-11 saat, gündüz yaklaşık 2-3 saat uyku uyurlar. ( Toplam 12-14 saat) Genelde 2 uyku yaparlar. Tek uykuya geçme döneminde olan bebekler olabilir. Uyanıklık süresi 3-4 saattir.
İkiannebirmufak youtube kanalında uyku ile ilgili çok hoş bir canlı yayın gerçekleştirdik.
Uyku eğitimi nedir? Uyku eğitimi şart mıdır? Uyku eğitimine hangi ayda başlanır? Bebeğimizi sallanarak, emzirilerek, kucakta uyutmaktan nasıl vazgeçirebiliriz? ve daha bir çok konu..
10-12 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Minikler gece boyunca 10-11 saat, gündüz yaklaşık 2-3 saat uyku uyurlar. ( Toplam 13-14 saat gibi ) Uyanıklık süresi 3-4 saattir. 2 uyku uyurlar. Bu aydaki bebekler bayağı hareketlidir.
7-9 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Gece boyunca ortalama 10-11 saat, gündüz ortalama 3 saat uyku uyurlar. ( Toplam 13-14 saat) 7-8. aylarda, uyanıklık süresi 2.5-3 saat iken, 9. Aylara gelindiğince bu süre 3-3.5 saati bulmaktadır. 2-3 uyku uyurlar.
4-6 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Gece boyunca ortalama 10-12 saat gündüz 4-5 saat uyku uyurlar. 6. Aya doğru toplam gündüz uykusu 3-3.5 saat gibi olur. Uyanıklık süresi 1.5 -2 .5 saat ( 6. Aya doğru aralık artar 2-2.5 saat gibi olur)
İyi gelecek elçileri Youtube kanalı ile Bebeklerde uyku sorunu üzerine uzun bir söyleşi yaptık.
İyi gelecek elçileri kanalı ile Bebeklerde uyku sorunu üzerine uzun bir söyleşi yaptık.
Bebeklerde uyku düzeni ve uykuya alışma
Bebeklerde uyku düzeni ve uykuya alışma ile ilgili yaptığım kısa söyleşiyi izleyebilirsiniz.
Bebekler neden gece sık uyanır?
Bebeklerin gece uyanma sebepleri ile ilgili yaptığım kısa söyleşiyi izleyebilirsiniz.
Uyku eğitimi ne zaman verilir?
Uyku eğitimi ne zaman verilmelidir konusunda yaptığım kısa söyleşiyi izleyebilirsiniz.
Yenidoğanın uyuması için neler yapılabilir?
Yenidoğan uyku önerilerimle ilgili yaptığım kısa söyleşiyi izleyebilirsiniz.
İşe yeni başlayan annelerin bebekleri için uyku düzeni önerileri
İşe yeni başlayan annelere bebeklerinin uyku düzenleri ile ilgili tavsiyeler verdiğim kısa söyleşimi izleyebilirsiniz.
Bebekler gece saat kaçta uyumalı?
Bebeklerin gece uyuma saatleri ile yaptığım kısa söyleşiyi izleyebilirsiniz.
Bebek yatağında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Amerikan pediatri akademisi tarafından önerilen, bebekler için özel üretilmiş,parmaklıklı,sabit, sağlam, kırık ya da gevşek herhangi bir parçası olmayan, bebeğinizin ne çok daralacağı kadar küçük, ne de içerisinde kaybolacağı kadar büyük olmayan bir bebek yatağı uygun olacaktır.
Bebek Odası İçin İdeal Oda Koşulları Ne Olmalıdır?
Bebeğinizin uyuyacağı odanın koşulları nasıl olmalıdır? Kuzucuğun odasını düzenlerken işte dikkat etmeniz gerekenler.
UYKU EĞİTİMİ NEDİR?
Genelde bu iki kelime bir araya gelince, çoğu kişinin aklına, bebeğin ağlamaya bırakılarak çaresizce uyumayı öğrenmesi gelebiliyor. Dolayısıyla bu iki kelime, pek çok kişi için olumsuz çağrışımlar yapabiliyor. Peki UYKU EĞİTİMİ NEDİR?
Bebeklerin kısa gündüz uykularını nasıl uzatılır?
Bu videoda, kısa gündüz uyku sebeplerinden ( 30-45 dakika uykuları) ve kısa gündüz uykularını uzatabilmek için neler yapabileceğimizi anlattım. 
Bebekleri geç yatırmak işe yarar mı?
Bu videoda, geç yatan bebeklerin, tahmin edilenin aksine neden geç uyanmadıklarından bahsettim. Geç yatan bebeklerin yorgunluk seviyeleri artar ve bebekler[...]
Çocuklarda uyku düzenini kolaylaştıran etkenler nelerdir?
Bu videoda, yorgun bebeklerin neden uykuya rahat geçemediklerinden ve uykuya nasıl daha rahat geçebileceklerinden bahsettim.
Bebeklerde uyku düzeni nasıl kolaylaştırılır?
Bu videoda, bebeklerde uyku düzeni nasıl kolaylaştırılır, neler bebek uyku düzenini etkiler, uyku rutinleri, uyku saatleri, uyanık süreleri,temiz havanın, gün içi aktivitelerin uykular üzerindeki etkilerini anlattım.
Yenidoğan Bebeklerde Uyku Problemi Çözmek İçin 5 Farklı Yol
Bir zamanlar yenidoğan bebeğini sakinleştirmekte çok zorlanan bir anne olarak sizlerle paylaşmak isterim. Eğer siz de bu konuda zorluk yaşıyorsanız, aşağıdaki yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Dünyaca ünlü pediatrist ve Mahallenin En Mutlu Bebeği yazarı Dr. Harvey Karp yaptığı araştırmalarda, koliğin ana sebebinin, huysuz bebeklerin sakin kalmak için rahimde hissettikleri şeye ihtiyaç duymaları olduğuna inanıyor.
Kardeşlerde Oda Paylaşımı
Eğer iki kardeşin aynı odayı paylaşmasını planlıyorsanız, bu konudaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.
Okula Dönüş ve Uyku İpuçları
2 aylık yaz tatilin sonuna gelmek üzereyiz. Çok yakında okullar açılıyor.. Tembellikle geçen sabahlarda izlenen çizgi filmler, parklarda, bahçelerde dolu dolu geçen akşamüstleri, dondurma pazarlıkları, biraz esneyen uyku saatleri yerini farklı bir düzene bırakmaya hazırlanıyor.) Tatil modundan okul moduna geçişte çocuklarımızın uykusuyla ilgili neler yapabiliriz?
Bebeklerde ayrılık kaygısı ve uyku
9-12 aylarda bebeklerde ayrılık kaygısı zirve yapabilir. Bu zamana kadar, bebeğinizi bir uyku arkadaşı ile tanıştırmadıysanız, bunu şimdi yapmanızı tavsiye ederim. Uyku arkadaşları, bebeğinizin sakinleşmesine ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.
Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar
Yenidoğan döneminde mama ile beslenen bebekler sadece anne sütü ile beslenenlere göre daha iyi uyurlar. YANLIŞ❌❌❌
Sallayarak Uyutma Nasıl Bırakılır?
Bebeğiniz, Saatlerce sallanıp uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa Sallayarak uyuttunuz fakat , yatağına koyar kaymaz ya da kısa bir süre sonra uyanıyorsa, Gece boyunca, onu uyutmak için yine tek uyutma yolunuz sallamaksa; ve benim bebeğim sallamadan uyumuyor diyorsanız, bu yazıyı sizler için yazdım.
Bebeklerde Uyku Gerilemeleri (Uyku Regresyonu)
Daha önce mışıl mışıl uyuyan bebeğiniz; gece boyunca sık sık uyanmaya. Ya da aniden akşam uyku vakti geldiğinde çığlıklar atmaya Veya gündüz uykularında direnmeye mi başladı?
Uyuyan Bebeği Uyandırmak Doğru Mu?
Uyutmak için uğraştığınız bal yanaklınızı uyandırmak doğru mu? Yanıtı: EVET, doğru.
Bebeklerin Gece Kesintisiz Uyuması İçin Ne Yapmalı
Bebeğinizin gece boyunca uyuması birden çok faktöre bağlıdır. Bebeğinizin kilosu ve kilo alım durumu. Prematüre olup/olmaması. Günlük süt ve katı gıda tüketiminin 24 saat içindeki alımının yeterli olması. Günlük aktiviteleri/ dışarıda ne kadar vakit geçirdiği vs vs..
Anne ve Bebeğin Birlikte Uyuması
Bazı ebeveynler bebeklerini 3.ayda kendi odasına geçirirken, bazıları uzun yıllar boyunca aynı odayı paylaşmayı tercih edebiliyorlar. Bu tamamen ailenin kendi tercihi. Bunun doğrusu ya da yanlışı yok.
SABAH ERKEN UYANAN BEBEĞİNİZİN DAHA GEÇ UYANMASI İÇİN 10 YARARLI İPUCU
En sık rastladığımız problemlerden biri de bebeklerde erken uyanma’dır. Sizin de bebeğiniz her gün sabah 5.00 ‘de uyanıyor mu? İşte size deneyebileceğiniz 10 yararlı ipucu:
KABUS MU GECE TERÖRÜ MÜ?
Ebevyenler için gece terörüne tanık olmak, oldukça endişe verici olabiliyor. Burada ilk anlamamız gereken şey çocuğumuzun yaşadığının kabus mu yoksa gece terörü mü olduğudur.
Bebeğiniz aslında uyumayı biliyor…
Bebeğiniz aslında uyumayı biliyor...""Uyku bebeklerin doğduklarından itibaren doğal olarak bildikleri temel bir eylemdir."Genelde bunu söylediğimde birçok anne şaşırıyor.Madem uyumayı biliyorlar,[...]
Ek (Katı) Gıdalara Geçiş Ve Uyku
Ek (Katı) Gıdalara Geçiş Ve UykuBebeğiniz katı gıdaya geçiyor, hayatınızda heyecan verici yeni bir dönem başlıyor…Kabaklar, havuçlar, patatesler, püreler, taneliler...Her[...]
Bebeğim Aşırı Yorgun Olabilir Mi?
Ailelerle konuşurken şunları sıkça duyuyorum: Bebeğimin aşırı yorgun olduğunu nasıl anlayabilirim? Bebeğim / çocuğum asla yatağa gitmek istemiyor… Bebeğimin/çocuğumun uykuya dalması çok uzun sürüyor, gerçekten yorgun mu?
Bebeğinizin Gece Beslenmeleri Açlıktan Mı Alışkanlıktan Mı?
Yeni anne babaların en çok merak ettikleri sorulardan biridir bu aslında… Bebeğiniz gece defalarca uyanıyor, ama siz bir türlü açlık mı alışkanlık mı karar veremiyorsunuz…
WhatsApp WhatsApp Destek