Sallanarak Uyuyan Bebekler

Bu yazıyı sadece sallanarak uyuyan  değil uyumak için hareket desteğine ihtiyaç duyan tüm bebekler için düşünebilirsiniz.  


Hareket desteği ile uyumak nedir?


En yaygın şekilde:

 • Sallanarak
 • Hoplatılarak
 • kucakta gezinerek
 • salıncakta
 • arabada
 • pusette  uyumak

Yenidoğan döneminde hareket desteği ile uyumak gayet doğal . Fakat bebeğiniz 4. Ayı geçtikten sonra hareketli uykular dinlendirici özelliğini kaybetmeye başlıyor. Bunun sebebi de, hareket halindeyken hafif uykudan derin uykuya geçmek bebeğiniz için oldukça zor olmaya başlıyor!  


Eğer bebeğiniz 3  uyku dönemindeyse son uykuyu hareket halinde yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu son uyku şekerleme uykusu olduğundan dolayı çok dinlendirici olmasa da sorun olmaz.


Eğer bebeğiniz 2 uyku dönemindeyse, mümkün olduğunca ikisini de yatağında yapmasında fayda var. ( istisnai günler tabi ki olacaktır) Eğer o gün 2 uykudan birini yatağında yaptıramayacaksanız ben genelde sabah uykusunu yatağında diğerini arabada/pusette vs yaptırmanızı öneririm. Bunun sebebi de, günün başlangıç uykusu olan ilk uyku ne kadar verimli olursa, günün devamının daha rahat ve huzurlu geçmesi daha muhtemel oluyor.

SALLAYARAK UYUTMAYI NASIL BIRAKABİLİRSİNİZ? 

Bebeğiniz uykuya dalabilmek  için sallanmaya, kucakta gezinmeye, hoplatılmaya, salıncakta/ arabada/ pusette olmaya ihtiyaç duyuyor olabilir.


Bu adımları uygularken, bebeğinizin ve sizin daha çok zorlandığınızı düşünüyorsanız, direkt 4.ya 5. Adıma geçmeye karar verebilirsiniz.


Duruma göre, her bir adımda daha az/fazla gün kalabilirsiniz, önemli olan ilerleme göstermek.


Bu uyku desteğini aşamalı olarak bırakmanın adımları:

 • 1. Gece: Akşam uyku rutinlerinizi yaptıktan sonra, bebeğinizi normal yaptığınız şekilde sallamaya başlayın, bebeğiniz rahatlamaya başladığında sallama hızınızı yavaş yavaş  azaltarak nereydeyse durun ve sabit kalın.  Eğer üzülmeye başlarsa, yeniden sallayabilirsiniz. Özetle, bebeğiniz sakinken durmaya çalışarak, sallamayı uykuya dalma değil sakinleştirme aracı olarak kullanabilirsiniz. Hedefiniz, bebeğinizin sallanmadan uykuya dalması olsun. 
 • 2. Gece: Yukarıdaki adımdan farklı olarak, bebeğiniz üzüldüğünde sakinleştirmek için sallamayı devreye sokmadan önce 1-2 dakika ninni/okşama/ eeeleme/şşşlama gibi desteklerden faydalanın.
 • 3. Gece: Yukarıdaki adımdan farklı olarak, bebeğiniz üzüldüğünde sakinleştirmek için sallamayı devreye sokmadan önce  3-4 dakika ninni/okşama/ eeeleme/şşşlama gibi desteklerden faydalanın.
 • 4. Gece: Sallamadan kucağınızda sabit bir biçimde uyutabilirsiniz. 
 • 5. Gece: Beşiğin yanından destek vereceğiniz bir yaklaşımla ilerleyebilirsiniz.

Salıncakta uyumaya alışmış bir bebeğiniz varsa, her gün sallanma hızını azaltıp, salıncakta sallanmadan uyumaya birkaç gün içinde alıştırabilirsiniz.


Aynı şekilde, kucakta ya da ayakta sallayarak uyuttuğunuz bebeğinizi her gün biraz daha az sallayarak bir kaç gün içinde de sallanmadan uyumaya alıştırabilirsiniz.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek