Sallayarak Uyutma Nasıl Bırakılır?

Bebeğiniz;

  • Saatlerce sallanıp uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa
  • Sallayarak uyuttunuz fakat , yatağına koyar kaymaz ya da kısa bir süre sonra uyanıyorsa,
  • Gece boyunca, onu uyutmak için yine tek uyutma yolunuz sallamaksa; ve benim bebeğim sallamadan uyumuyor diyorsanız, bu yazıyı sizler için yazdım.

Yenidoğan döneminde, anne karnı hissini mimiklediği için hafif bir ritmik salınım bebekleri sakinleştirdiği için önerilmektedir.


Durum aslında, salınımın , hızlı sallanmaya dönmesiyle farklı bir şekil alıyor. “Hafif salınımın”, bebek uyumadıkça daha hızlı bir “sallanmaya” dönmesi ( çarşafta, hamakta ,ayakta, kucakta, pilates topunda, vs vs ) bebekler için zararlı bir hal almaya başlıyor.


Bunlardan bir tanesi Sarsılmış bebek sendromu denilen çok tehlikeli bir duruma sebebiyet verebilmesidir.


Sallanarak uyuyan bebek, sallanmanın etkisiyle baş dönmesi gibi bir hal yaşar ve gözlerini kapatır, hafif uykudan derin uykuya geçmekte zorlanır, ve uyku döngülerini atlatamadığı için kesintili uykular yapar.


Bu da bebeğiniz için sağlıklı olmayan uykular demek olur.


Peki uzun süredir sallanarak uyuyan bir bebeğiniz var ve siz artık sallamaya bir DUR demek istiyorsunuz, neler yapabilirsiniz?

Öncelikle, ben her konuda AŞAMALI geçişlerden yanayım.


Aylardır, sallanarak uyuyan bebeğinizi, düz bir zemin olan yatakta uyutmak en başta kolay olmayacaktır.


O yüzden, bu geçişi, önce her ne şekilde uyutuyorsanız, orada sallanmadan uyutmaya alıştırıp, sonra yatağa geçirerek yapabilirsiniz.


Örneğin, ayakta sallanan bebeğinizi, her gün sallamanın hızını bir tık azaltarak, ayağınızda sallamadan uyumasını sağlayıp, daha sonra yatağında destekleyebilirsiniz.

Bu geçişleri kolaylaştıran bir diğer unsur da , sallanma bağlantısının yerine ne kadar pozitif yeni bağlantı kurabildiğimizle ilgilidir.


Bebeğimizin hayatından sıkıca bağlı olduğu bir şeyi çıkarırken, aceba yerine ne koyabiliriz, bunu düşünmemiz iyi olacaktır. Bu sadece sallanma için değil, diğer konularda da böyle.


Örneğin, sallanan bebeğinize, uyku vaktinin geldiğini anlatan bir müzik koymak, sevebileceği bir uyku arkadaşı tanıtmak, bir anne ninnisi söylemek, bebeğinizin yanında olarak bolca anne sevgisi ve güveni vermek, sallanma desteğini azaltma sürecinde, sizin en baş yardımcılarınız olacaktır.

Bunları aşmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız, ben destek için bir telefon uzağınızdayım.

Sevgiler,

Lesli Maya

Merhaba, ben Lesli Maya. 24 Kasım 1984, İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 5 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. ABD International Maternity and Parenting Institute’da “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programını” tamamladım. Dr. Harvey Karp’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği ( Happiest Baby Educator) programını tamamlayarak, lisanslı eğitmeni oldum. Uykuyla ilgili sıkıntılar yaşayan ailelere, yaşadıkları zorlukları aşmaları konusunda her türlü desteği vererek yardımcı olmaya çabalıyorum.

WhatsApp WhatsApp Destek